"Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski" - z wizytą w Pałacu Prezydenckim16 Maja 2019

Delegacja artystów chóru Zespołu „Śląsk” wraz z zastępcą dyrektora Tomaszem Janikowskim, wzięła udział w niecodziennym wydarzeniu organizowanym przez samorząd Województwa Śląskiego we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP. 16 maja o 5:57 z dworca PKP w Katowicach wyruszył specjalny skład Intercity z hasłem: "Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski". Mieliśmy zaszczyt być wśród 200 pasażerów pociągu, którzy spotkali się z Parą Prezydencką w Warszawie.

Oprócz artystów Zespołu „Śląsk” w pociągu „Powstaniec śląski” zasiedli przedstawiciele samorządu, świata kultury, nauki, polityki, gospodarki, dowódcy wojska i służb mundurowych, ludzie mediów i sektora pozarządowego, harcerze, grupy rekonstruktorskie, bractwa kurkowe, artyści zespołu "Mały Śląsk" z Radzionkowa, uczniowie klasy regionalnej w Bytomiu, zespół muzyczny „Fantazja” ze Świętochłowic oraz laureaci konkursu "Klasówka powstańcza" wraz z rodzicami i nauczycielami. O 5:57 pociąg pożegnała muzyką górnicza orkiestra dęta. W pierwszym wagonie jechali m.in. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski, Metropolita Katowicki ks. abp Wiktor Skworc i inni reprezentanci elit Górnego Śląska.

Lokomotywę pociągu ozdobiono grafiką z datami powstań i wizerunkami powstańców śląskich. Zaczerpnięto je z Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także ze zbiorów Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Na lokomotywie widniał także wizerunek m.in. Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera.

W Warszawie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali w korowodzie do Pałacu Prezydenckiego, gdzie na śląskich gości oczekiwał Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką. Podczas spotkania Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski przekazał Prezydentowi replikę znanego sztandaru powstańczego z 1920 roku, na którym wyhaftowano napis "Tobie Polsko". Akt przekazania sztandaru odczytał Piotr Hankus. Prezydent RP Andrzej Duda podarował z kolei przedstawicielom śląskiego samorządu flagę państwową, która od jutra będzie powiewać na gmachu Sejmu Śląskiego. Artyści chóru Zespołu „Śląsk”, z akompaniamentem Krzysztofa Anczyka, wzbogacili uroczystość wykonaniem pieśni powstańczych ze swojego repertuaru. Odśpiewali także gromkie „Sto lat!” Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który tego dnia świętował swoje urodziny.

Akcja pod hasłem "Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski" ma sprzyjać rozszerzaniu wiedzy oraz podtrzymywaniu pamięci o Powstaniach Śląskich i plebiscycie wśród pokolenia młodych Polaków. Służy też kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich, wpajaniu szacunku i przywiązania do tradycji własnego narodu i małej ojczyzny, jaką jest Śląsk z jego kulturą i mieszkańcami - czytamy w preambule do opisu wydarzenia. Wizytę w stolicy zakończyło złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Rok 2019 Sejm ustanowił Rokiem Powstań Śląskich. „Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego” – głosi przyjęta przez Sejm uchwała. Wyrażano w niej wdzięczność za „wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość RP”. Honorowy patronat nad obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda. (AK)

Powrót