Z repertuarem moniuszkowskim w Piotrawinie13 Maja 2019

Weekend z Moniuszką Zespół „Śląsk” zakończył w Piotrawinie. Po piątkowym koncercie w Zielonej Górze, to właśnie do Piotrawina na lubelszczyźnie - niemal na drugi koniec Polski - Zespół pojechał z repertuarem moniuszkowskim. W niedzielę 12 maja, w kościele św. Tomasza Apostoła i św. Stanisława, chór pod dyrekcją Mirosława Macieja Banacha wystąpił z „Mszą Piotrowińską”.

Sanktuarium w Piotrawinie, to miejsce szczególnego kultu św. Stanisława, którego imię nosił Moniuszko.  Także z tego względu niedzielny koncert był wyjątkowy. To zabytkowa, gotycka świątynia, będąca niejednokrotnie tłem wydarzeń związanych z muzyką klasyczną. Jako miejsce kultu św. Stanisława znakomicie wpisuje się także w uroczystości zarówno Roku Stanisława Moniuszki jak i – obchodzonego na Śląsku - Roku Stanisława Hadyny, szczególnie bliskiego Zespołowi „Śląsk”. O czci świętego Stanisława w parafii piotrawińskiej świadczą doroczne uroczystości odpustowe, notuje się też zwiększający systematycznie ruch pielgrzymkowy. Zabytkowy, piękny kościół o doskonałej akustyce, z bogatą historią sięgającą XII wieku, to godna oprawa dla twórczości sakralnej narodowego kompozytora.

Stanisław Moniuszko napisał ogółem siedem mszy. „Msza Piotrowińska” powstała podobno w ciągu czterech dni, w kwietniu 1872 roku, do tekstu poezji religijnej Justyna Wojewódzkiego. Pierwsze wykonanie odbyło się w kościele sióstr wizytek w Warszawie w Zielone Świątki – 19 maja 1872 roku. Msza zbudowana jest z ośmiu części: Kyrie (Przed wielkim miłości majestatem Bożym), Gloria (Cześć Tobie, chwała, o Boże), Graduale (Przemówiła święta mowa), Credo (Wierzę w Boga Ojca i Syna), Offertorium (Tobie, Boże), Sanctus (Święty, Boże), Benedictus (Błogosławiona chwilo Ofiary) i Agnus Dei (Baranku Boży). Odznacza się zwartą, prostą budową, w której kompozytor przeciwstawia męskie i żeńskie chóry oraz solistów z akompaniamentem organowym do brzmienia a cappella. Premiera „Mszy Piotrowińskiej” w wykonaniu chóru Zespołu „Śląsk” miała miejsce 15 sierpnia 2015 roku w Bazylice Mniejszej Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie Śląskim. (AK)

Powrót