Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Facebook

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny ul. Zamkowa 3, 42-286 Koszęcin
tel.: +48 34 310 64 15; fax: +48 34 310 64 16; e-mail: info@zespolslask.pl

Skórka:
A-

"Viva Moniuszko" - koncert w Filharmonii Zielonogórskiej13 Maja 2019

Kontynuujemy obchody Roku Stanisława Moniuszki. 10 maja, pod hasłem „Viva Moniuszko” odbył się w Zielonej Górze uroczysty koncert z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. W Filharmonii Zielonogórskiej, pod batutą jej dyrektora prof. Czesława Grabowskiego, wystąpił chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej. Fragmenty listów Stanisława Moniuszki czytał Piotr Hankus.

Z badań Narodowego Centrum Kultury przeprowadzonych w zeszłym roku, wynika, że Moniuszko wpisał się do kanonu postaci historycznych, które należy znać i upamiętniać, lecz dla większości badanych znajomość twórczości kompozytora ogranicza się do wiedzy o kilku jego dziełach. Analiza zebranego materiału na temat „Moniuszko w świadomości Polaków” wykazała, że jest on powszechnie znanym w Polsce kompozytorem, ale wiedza o jego życiu i twórczości jest pobieżna. Kompozytor kojarzy się przede wszystkim z muzyką poważną, operą, muzyką (w ogólnym rozumieniu) oraz kilkoma tytułami jego dzieł, wśród których najczęściej pojawiają się „Straszny dwór”, „Halka” i „Prząśniczka”.

Rok 2019 jako Rok Stanisława Moniuszki jest niezwykłym uhonorowaniem wielkiego kompozytora, ale także okazją do przypomnienia jego twórczości i odkrycia na nowo dzieł mniej znanych jak np. kompozycje muzyki sakralnej. Zespół „Śląsk”, czerpiąc inspiracje muzyczne z narodowego dziedzictwa kulturowego, od kilku lat ma w swoim repertuarze koncerty sakralne z muzyką Stanisława Moniuszki, które z powodzeniem prezentuje podczas koncertów z okazji Roku Moniuszkowskiego. Dlatego w pierwszej części koncertu publiczność Filharmonii Zielonogórskiej wysłuchała III „Litanii Ostrobramskiej” w wykonaniu chóru i solistów Zespołu „Śląsk”. W repertuarze koncertu znalazły się także fragmenty słynnych oper Stanisława Moniuszki –  uwertury do „Halki” czy „Strasznego dworu” oraz pieśni, wśród nich m.in. „Spod igiełek”, „Ojcze z niebios”, „Po nieszporach przy niedzieli”, „Od terema do terema”, a także tańce góralskie z opery „Halka”, polonez z opery „Hrabina” i mazur z opery „Straszny dwór”. Fragmenty listów Stanisława Moniuszki czytał Piotr Hankus, Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi 2015. Na bis zabrzmiały przebojowe utwory z repertuaru Zespołu „Śląsk”: „Ondraszek” i „Karolinka”, będące ukłonem w stronę założyciela Zespołu w Roku Stanisława Hadyny. (AK)

Powrót
Lipiec 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Najbliższe koncerty

    Zapowiedzi