Oficjalne otwarcie Sali Stanisława Hadyny29 Marca 2019

W obecności Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Dyrektora Zespołu „Śląsk” Zbigniewa Cierniaka, oficjalnie otwarto Salę Stanisława Hadyny. Z okazji 100 - lecia urodzin Profesora, Zespół „Śląsk” zaaranżował jedną z sal dydaktycznych na jego gabinet, w którym przygotowano ekspozycję oryginalnych mebli, pamiątek i fotografii. Od 1 kwietnia sala zostanie udostępniona dla zwiedzających siedzibę Zespołu „Śląsk”.

Najważniejszym elementem stylizowanego gabinetu Profesora są meble przekazane przez Szkołę Podstawową nr 25 w Chorzowie-Maciejkowicach ze zlikwidowanej Sali Pamięci patrona szkoły - Stanisława Hadyny. Biurko, dwa kredensy oraz półki na książki pochodzą z jego krakowskiego mieszkania. Meble zostały odrestaurowane i odpowiednio wyeksponowane. Wyposażenie gabinetu uzupełnia lampa stojąca oraz maszyna do pisania – przedmioty będące kiedyś własnością patrona Zespołu. W Sali oraz w korytarzu do niej prowadzącym wyeksponowano pamiątki związane ze Stanisławem Hadyną, m.in.: medal Polonia Restituta, Medal Światowej Rady Pokoju oraz inne, należące do niego odznaczenia, dyplomy honorowe, nagrody i statuetki. Są też rzeczy osobiste: okulary, fajka, słynna furażerka i opakowanie ulubionego przez Profesora tytoniu. Ściany zdobią reprodukcje fotografii z zasobów archiwalnych Zespołu. Gratką dla zwiedzających będzie niewątpliwie pamiątkowy zapis nutowy pieśni „Helokanie”, sporządzony przez Józefa Tkocza, a wręczony Stanisławowi Hadynie z okazji 15 - lecia Zespołu. Ciekawostką jest forma przechowywania zapisu w specjalnie sporządzonym batutniku. Na ścianach gabinetu wyeksponowano również wielkoformatowe, oryginalne zdjęcie Stanisława Hadyny z Zespołem z pierwszego wyjazdu za „żelazną kurtynę” do Belgii w 1956 roku oraz gobelin – sporządzony przez Zofię Pruchnicką w 1979 – podarunek dla Zespołu, który przez wiele lat witał gości w hallu głównym. Pozostałe meble i wyposażenie stanowią funkcjonalne uzupełnienie ekspozycji.

Stylizowany gabinet Profesora jest nie tylko oryginalną wystawą, wciąż pełni także funkcję użytkową. Na co dzień służy artystom Zespołu „Śląsk” jako sala dydaktyczna śpiewu solowego. Pokój będzie można zwiedzać od 1 kwietnia 2019 roku, podczas wycieczek do siedziby Zespołu „Śląsk”. Szczegóły oferty i formularz rezerwacji http://www.zespolslask.pl/pl/oferta/wycieczki/

Powrót