Rok Stanisława Hadyny - koncert edukacyjny w Bystrzycy20 Marca 2019

W ramach świętowania 100. rocznicy urodzin założyciela Zespołu „Śląsk”, balet wystąpił dla uczniów Polskiej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny w Bystrzycy. Był to pierwszy z serii zaplanowanych w tym roku koncertów edukacyjnych, przygotowanych specjalnie dla uczniów szkół hadynowskich współpracujących z Zespołem „Śląsk”.

Z okazji jubileuszu setnej rocznicy urodzin założyciela i patrona Zespołu, „Śląsk” przygotował dla uczniów specjalny program edukacyjny. Dzieci z bystrzyckiej szkoły mogły go podziwiać jako pierwsze. W repertuarze znalazły się kompozycje Profesora do tańców regionalnych m.in. trojaka, szota-madziara, chustkowego, zwodzonego oraz tańców narodowych: poloneza, mazura, kujawiaka, oberka czy krakowiaka. Całość wzbogaciły ciekawe opowieści o Stanisławie Hadynie oraz zabawy i konkursy, które poprowadzili: Piotr Hankus i Katarzyna Grysko – autorzy scenariusza koncertów. Historii, którymi podzielili się z dziećmi nie można znaleźć w żadnym wydawnictwie literackim czy intrenecie. Są to wspomnienia byłych i obecnych artystów, w których Stanisław Hadyna jawi się nie tylko jako dyrektor Zespołu i wybitny twórca, ale także wspaniały człowiek o niezwykłej osobowości. Taka forma „lekcji hadynowskiej” bardzo przypadła do gustu najmłodszej widowni, która poprzez dobrą zabawę poznała twórczość swojego patrona i jej związki z regionem. Uczniowie wzbogacili wiedzę o informacje na temat kultury ludowej, historii tańców, strojów, tradycji i folkloru. Aktywne i radosne uczestnictwo w proponowanych quizach oraz owacja na stojąco po zakończonym koncercie to najlepszy dowód, że lekcja edukacji regionalnej z Zespołem „Śląsk” udała się znakomicie.

Wśród widzów obecnych w Bystrzycy była Dyrektor Polskiej Szkoły Podstawowej pani dr Renata Gil oraz pani Helena Legowicz, prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego.

Program edukacyjny poświęcony Stanisławowi Hadynie będą mogli zobaczyć i wziąć w nim aktywny udział uczniowie wszystkich szkół współpracujących z Zespołem „Śląsk” w ramach wielkiej rodziny hadynowskiej: 25 marca o godzinie 11.00 w Szkole Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku, 26 marca we Szkole Podstawowej nr 25 im. Stanisława Hadyny w Chorzowie-Maciejkowicach, a 28 marca o godzinie 11.00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 im. Jerzego Wójcika w Piekarach Śląskich – Dąbrówce Wielkiej. Na Zaolzie „Śląsk” wróci w pełnym składzie na Festiwal Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, który odbędzie się 25 maja w Trzyńcu. (AK)

Powrót