Najważniejsze polskie nagrody muzyczne wręczone. Byliśmy na Gali Fryderyków!11 Marca 2019

Plejada gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, eksperci branży muzycznej oraz przede wszystkim wielbiciele dobrych dźwięków, spotkali się w sobotę 9 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowych w Katowicach na 25. Gali Fryderyków. Wśród wykonawców był także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”!

Po raz pierwszy w 25-letniej historii Nagród Polskiej Akademii Muzycznej, gala zmieniła nieco formułę i z imprezy zamkniętej otworzyła się na publiczność, która mogła kupić na nią bilety. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach na widowni obecnych było 5 tysięcy osób oraz rzesza telewidzów oglądających transmisję na żywo w TVN. Imprezę zorganizowano z niespotykanym w ostatnich latach rozmachem, w imponującej telewizyjnej scenografii. Po raz pierwszy także Gala odbyła się poza Warszawą, wybór padł na stolicę Śląska, która od lat stawia na rozwój kultury muzycznej. Nie mogło więc zabraknąć podczas tego wydarzenia kulturalnej wizytówki regionu – Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wspólny występ Artura Rojka i chóru Zespołu w utworze „Beksa” był ukoronowaniem wieczoru. Jak można było przeczytać w recenzjach po Gali: „zaśpiewana przez nich „Beksa” była jednym z mocniejszych elementów imprezy” (Ola Szatan „Dziennik Zachodni”), „świetny był Rojek z „Beksą” wyśpiewaną z zespołem „Śląsk”. Takie wykonania przechodzą do historii. Dlatego, że widzą je miliony, że mogą je wspominać, zobaczyć na co stać teraz polskich muzyków” (Marcin Cichoński dziennik.pl), „fenomenalny występ” (Jarek Szubrycht „Gazeta Wyborcza”) Na zakończenie Gali wśród publiczności pojawił się także balet Zespołu „Śląsk”. Ten barwny, regionalny akcent podkreślił wyraźnie charakter gospodarza imprezy – Katowic, Miasta Muzyki UNESCO.

Tuż przed wyjściem na scenę Zespołu, wręczono Złotego Fryderyka za całokształt twórczości dla wielkiej postaci w historii polskiej muzyki alternatywnej, Roberta Brylewskiego. Pośmiertne wyróżnienie odebrała w jego imieniu córka Ewa. Wzruszającej chwili towarzyszyło wspomnienie, że artysta wychowywał się w koszęcińskiej siedzibie Zespołu „Śląsk”, którego członkami byli rodzice Roberta Brylewskiego. Mama śpiewała w chórze, tata przez wiele lat tańczył w balecie, potem pracował w Zespole „Śląsk” jako koordynator pracy artystycznej aż do 1995 roku. W Koszęcinie Robert Brylewski spędził dzieciństwo. Lubił tu wracać nie tylko myślami… W czerwcu 2015 roku (wraz z Tymonem Tymańskim, Dariuszem Makarukiem i Wojciechem Konikiewiczem) Robert Brylewski był gościem „Święta Śląska” z projektem muzycznym „Erotyki ludowe”.

Podczas Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu – pierwszej z trzech imprez zaplanowanych w ramach tegorocznych Fryderyków – wystąpili także: Agnieszka Chylińska, Kayah, Katarzyna Nosowska, Dawid Podsiadło, Edyta Górniak, Monika Brodka, Krzysztof Zalewski, Kortez, ØRGANEK, Reni Jusis, Skaldowie i Lanberry. Imprezę prowadzili: dziennikarka TVN Magda Mołek i Rafał Pacześ, stand-uper i komik. Większość nagród odebrał pochodzący z Dąbrowy Górniczej Dawid Podsiadło, który otrzymał Fryderyki w kategoriach: „Autor roku”, „Kompozytor roku”, „Album roku pop” oraz – wspólnie z Krzysztofem Zalewskim i Kortezem – Fryderyka dla piosenki „Początek”.

Organizatorem najważniejszych, polskich nagród muzycznych FRYDERYK jest Związek Producentów Audio Video (ZPAV). Nagrody przyznawane są nieprzerwanie od 1995 roku. Wyboru nominowanych oraz laureatów dokonują członkowie Akademii Fonograficznej. Członkami Akademii są artyści nominowani w poprzednich latach, a także inne osoby zawodowo związane z muzyką, w tym członkowie zwyczajni ZPAV. Listę kategorii nagród FRYDERYK określa Rada Akademii. Tegoroczne, jubileuszowe rozdanie Fryderyków zakończy we wtorek Gala Muzyki Poważnej, która zagości w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. (AK)

Powrót