Rok Moniuszki z Zespołem "Śląsk"08 Marca 2019

Wkrótce rozpoczną się nagrania do najnowszej płyty Zespołu „Śląsk” z repertuarem sakralnym Stanisława Moniuszki. Kolejne wydawnictwo muzyczne w dyskografii Zespołu jest przygotowywane specjalnie z okazji Roku Stanisława Moniuszki, ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

„Śląsk” już kilka lat temu postanowił przybliżyć melomanom tę nieco mniej znaną twórczość Moniuszki, goszcząc z repertuarem sakralnym kompozytora m.in. na Dolnośląskim Festiwalu Muzycznym. W swoim repertuarze Zespół ma koncerty na solistów, chór i orkiestrę z mszami łacińskimi Des-dur i Es-dur, „Mszę Piotrowińską” oraz „Litanie Ostrobramskie”. Wszystkie te dzieła w marcu zostaną nagrane, by wkrótce pojawić się na nowej płycie Zespołu.

Z okazji jubileuszu 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki Zespół „Śląsk” w sposób szczególny będzie przypominał słuchaczom, że ten narodowy kompozytor był nie tylko autorem muzyki operowej i pieśniarskiej, ale także twórcą ok. 80 utworów muzyki sakralnej: mszy, kantat, hymnów, litanii i psalmów. Być może mniej znany, ale przez to niezwykle intersujący, repertuar sakralny Moniuszki znakomicie nawiązuje do muzycznej kultury ludowej, co doskonale koresponduje z poziomem artystycznym Zespołu „Śląsk”. W interpretacji chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” te wielkie, sakralne dzieła nabrały nowego wyrazu, nadając muzyce podniosłego charakteru. To także dowód ogromnej wszechstronności „Śląska”, który w ramach artystycznego rozwoju podejmuje kolejne wyzwania i sięga po nowy repertuar.

Koncerty moniuszkowskie w wykonaniu chóru i orkiestry Zespołu, w 2019 roku zaplanowano w wielu miastach, m.in. w Łodzi, Kudowie Zdroju, w częstochowskiej Bazylice Jasnogórskiej, Piotrawinie czy w Zielonej Górze (we współpracy z Filharmonią Zielonogórską), a nawet w Wilnie. W październiku w ramach Dnia Stanisława Moniuszki w Koszęcinie, „Śląsk” - wraz z Centrum Edukacji Artystycznej i Państwową Szkołą Muzyczną w Lublińcu - będzie także gospodarzem tematycznego spotkania uczniów szkół muzycznych. W Roku Stanisława Moniuszki instytucja dołożyli wszelkich starań, aby godnie uhonorować pamięć o wybitnym polskim kompozytorze oraz, by efekty twórczej pracy zapewniły odbiorcom niezwykłe doznania muzyczne.

Rok Stanisława Moniuszki ustanowiono uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lipca 2018 roku. Został także ogłoszony przez UNESCO na wniosek Polski, Litwy i Białorusi. Koordynacją działań Roku Stanisława Moniuszki zajmuje się powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pełnomocnik ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – Waldemar Dąbrowski, Dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz powołany przez Ministra Kultury Komitet Honorowy obchodów. Wszelkie informacje na temat zaplanowanych działań można znaleźć na stronie www.moniuszko200.pl (AK)

Powrót