Edukacyjno-muzyczny weekend27 Listopada 2018

W ubiegły weekend zakończyliśmy realizację trzydniowych nagród pobytowych w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie, przyznawanych dla laureatów tegorocznej edycji „Śląskiego Śpiewania”. Gościliśmy także na warsztatach Zabrzański Chór Młodzieżowy „Resonans con tutti” im. Norberta Grzegorza Kroczka, który na zakończenie wystąpił z koncertem dla mieszkańców Koszęcina. To był intensywny edukacyjno-muzyczny weekend!

Od 23 do 25 listopada gościliśmy grupę wokalno-instrumentalną Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego „Radość” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Lędzinach, prowadzoną przez Annę Musioł oraz grupę solistów. Nagrody pobytowe wraz z warsztatami edukacyjno-artystycznymi stanowią atrakcyjną formę uhonorowania najlepszych wykonawców Przeglądu. Jako element aktywnego wypoczynku w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie wzbogacają i rozszerzają dotychczasową wiedzę i umiejętności uczestników z zakresu technik śpiewu i tańca. Na warsztatach ruchu scenicznego Piotr Hankus korygował i pomagał uczestnikom wypracować swobodę poruszania się na scenie i korzystania z przestrzeni scenicznej podczas prezentacji. Warsztaty taneczne wraz z elementami śląskich tańców tradycyjnych i narodowych poprowadził Mario Maślaniec. Nad stroną wokalną uczestników warsztatów pracował Marian Chrobok, zwracając uwagę na prawidłowy oddech w śpiewie i zasady poprawnego kształtowania samogłosek. Zajęcia etnograficzne z wiedzy o kulturze i tradycjach naszego regionu wraz z projekcją filmu i wycieczką po obiekcie odbyły się pod kierunkiem Ewy Kruszyny.

W tym samym czasie gościliśmy w siedzibie Zespołu 71. członków Zabrzańskiego Chóru Młodzieżowego „Resonans con tutti” im. Norberta Grzegorza Kroczka, pod dyrekcją Waldemara Gałązki. Młodzi wokaliści poszerzali swoje artystyczne horyzonty poznając tańce narodowe, pod kierunkiem Mario Maślańca i Beaty Danielskiej. Warsztaty ruchu scenicznego poprowadził z nimi Piotr Hankus, a zajęcia etnograficzne Ewa Kruszyna. O sprawność i energię zadbała dodatkowo Anna Golaś – instruktor Nordic Walking, a uzupełnieniem aktywnego weekendu były zajęcia z pilatesu (B.Danielska).

Rozśpiewana młodzież wystąpiła na zakończenie pobytu w Koszęcinie ze znakomitym koncertem, który był prawdziwym wydarzeniem artystycznym. Utytułowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami chór ma w swoim repertuarze bogaty i zróżnicowany wybór utworów a cappella oraz kompozycji wokalno-instrumentalnych. W obszernym programie koncertowym zabrzańskiego chóru usłyszeliśmy, oprócz utworów o charakterze patriotycznym, cztery polskie kompozycje doby renesansu: Mikołaja Gomółki – Psalm XI, Wacława z Szamotuł – „Błogosławiony człowiek” i „Już się zmierzcha” oraz Mikołaja Zieleńskiego „O gloriosa Domina”. Z dzieł polskich kompozytorów współczesnych chór włączył do koncertu opracowania łacińskich tekstów „Nunc dimittis” Pawła Łukaszewskiego i „Sicut lilium inter spinas” Marka Raczyńskiego. W programie nie zabrakło utworów wielkiego kompozytora doby romantyzmu – Felixa Mendelssohna-Bartholdy. Z dzieł wybitnego mistrza kontrapunktu Jana Sebastiana Bacha usłyszeliśmy wielogłosowe opracowanie chorału protestanckiego „Jesu, meine freude”. Przekrój utworów zróżnicowanych religijnie dopełniły dwie kompozycje cerkiewne: „Sviati Bożhe” Piotra Czajkowskiego i „Duh Tvoj blagi” Pavla Chesnokova oraz „Gloria” we współczesnym opracowaniu kompozytorki z Południowej Korei Hyo-Won-Woo. Wysoki poziom wykonawczy i artystyczny zabrzańskiego chóru dostarczył słuchaczom wielu pozytywnych emocji i wrażeń estetycznych, refleksji i zadumania nad pięknem muzyki i jej znaczenia w życiu ludzi. (KB)

Powrót