Preludium do Roku Stanisława Moniuszki17 Września 2018

14 września, koncertem chóru i orkiestry w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie, Zespół „Śląsk” zainaugurował obchody „Roku Moniuszkowskiego”. W przeddzień wielkiego jubileuszu 200-lecia urodzin kompozytora zabrzmiały „Litanie Ostrobramskie” i Msza łacińska Des-dur. Wydarzenie organizowane we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, zostało objęte patronatem Księdza Kardynała Kazimierza Nycza, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego.

Wybrane utwory muzyki sakralnej Stanisława Moniuszki usłyszeliśmy w wykonaniu chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” z towarzyszeniem solistów: Małgorzaty Rodek (sopran), Magdaleny Cornelius (alt),  Adama Sobierajskiego (tenor) i Makarego Pihury (bas).  Na organach akompaniował Krzysztof Anczyk, całością dyrygował maestro Thomas Emanuel Cornelius.

„Litanie Ostrobramskie” i Msza łacińska Des-dur są w repertuarze Zespołu „Śląsk” już od kilku lat. Prapremiera pierwszej i trzeciej „Litanii Ostrobramskiej” w wykonaniu chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” miała miejsce 25 maja 2014 roku, z kolei prapremiera „Mszy łacińskiej Des-dur” w wykonaniu chóru Zespołu i z towarzyszeniem organów - 8 listopada 2014 roku. Obydwa koncerty odbyły się w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie Śląskim podczas Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego.

U progu obchodów Jubileuszu 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki warto przypomnieć słuchaczom, że kompozytor był nie tylko autorem muzyki operowej i pieśniarskiej, ale także twórcą ok. 80 utworów muzyki sakralnej: mszy, kantat, hymnów, litanii i psalmów. Znakomite dzieła sakralne Moniuszki nawiązujące do muzycznej kultury ludowej, doskonale korespondują z poziomem artystycznym Zespołu „Śląsk”. Artyści chóru i orkiestry Zespołu dołożyli wszelkich starań, aby efekty ich artystycznej pracy zapewniły słuchaczom niezwykłe doznania muzyczne i estetyczne oraz godnie uhonorowały pamięć o wybitnym polskim kompozytorze. Zaplanowane na 2019 rok uroczyste obchody Roku Stanisława Moniuszki będą więc doskonałą okazją, aby zaprezentować publiczności – być może mniej znane, ale przez to niezwykle intersujące – dzieła sakralne kompozytora w wykonaniu artystów „Śląska”. Koncert w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie to zaledwie preludium do przyszłorocznego świętowania jubileuszu urodzin Ojca Opery Narodowej. (AK)

Powrót