Jubileuszowo w Rybniku - po raz drugi i ... nie ostatni28 Marca 2018

W styczniu w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbył się jeden z pierwszych koncertów z okazji Jubileuszu 65-lecia Zespołu „Śląsk”. Zainteresowanie publiczności było tak ogromne, że „Śląsk” ponownie zawitał do Rybnika 27 marca – tym razem z programem „W Europie ze Śląskiem”. I nie jest to ostatni jubileuszowy koncert w tym teatrze!

Podczas styczniowego spotkania z rybnicką publicznością, artyści chóru, baletu i orkiestry zaprezentowali bogactwo kultury narodowej i ludowej z wielu regionów Polski, zebranych w programie „A to Polska właśnie”. Największe przeboje 65-lecia w opracowaniach muzycznych założyciela Zespołu oraz w choreografiach Elwiry Kamińskiej widownia przyjęła owacyjnie. Aby w pełni ukazać artystyczne osiągnięcia Zespołu w ostatnim 65-leciu, „Śląsk” przyjechał ponownie do Rybnika z nieco odmiennym repertuarem. Program „W Europie ze Śląskiem” jest bowiem prezentacją utworów wokalnych i tanecznych charakterystycznych dla kręgu państw i narodów Unii Europejskiej, wzbogaconych najpopularniejszymi kompozycjami ludowymi Zespołu „Śląsk”. To zachwycająca, barwna opowieść o polskiej kulturze ludowej i narodowej oraz o wielkiej różnorodności kultur innych narodów, prezentowana przez artystów w stylizowanych strojach regionów z Polski i Europy.

Publiczność wypełnionej po brzegi 700-osobowa sali Teatru Ziemi Rybnickiej gorącymi brawami nagradzała kolejne wykonania chóru, baletu i orkiestry pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego. Program zainaugurował śląski „Trojak”, „Szła dzieweczka” i „Polka opolska”, by potem na scenę mogła wkroczyć kultura naszych europejskich przyjaciół: „Szot Madziar”, tańce irlandzkie, węgierskie i słowackie, grecka „Zorba”, włoska „Tarantella”, a także pieśni z Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch. W programie znalazły się m.in.: „Athina”, „O sole mio”, „La Montanara”, „Lustig ist das…” i wiele innych. Nie zabrakło - zawsze entuzjastycznie przyjmowanych przez widzów na całym świecie - tańców polskich górali z Podhala i narodowego krakowiaka w finale.

Tuż przed koncertem, jubileuszowe życzenia wraz z listem gratulacyjnym przekazał Zespołowi Dyrektor Teatry Ziemi Rybnickiej Michał Wojaczek. „Niech ta wasza wspaniała pasja artystyczna trwa dalej” – powiedział gospodarz Teatru, zwracając się do artystów Zespołu „Śląsk”. Zdradził także, że to nie ostatnie spotkanie z Zespołem „Śląsk” w tym miejscu. Na deskach Teatru Ziemi Rybnickiej artyści z Koszęcina zagoszczą ponownie 29 maja, z najnowszym programem przygotowanym z okazji 100-lecia Niepodległości – Zespół „Śląsk” dla Niepodległej. Już dziś serdecznie zapraszamy i mówimy: do zobaczenia w Rybniku! (AK)

Powrót
Sierpień 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Najbliższe koncerty

    Zapowiedzi