"Śląsk" gościem specjalnym Zespołu "Virski"14 Listopada 2017

W poniedziałkowy wieczór, w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej, odbył się niezwykły polsko-ukraiński koncert. Przebywający w Polsce na tournée Narodowy Balet Ukrainy „Virski” zaprosił do udziału w swoim koncercie gościa specjalnego - chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Polska trasa koncertowa Baletu „Virski” trwa od 4 listopada. W jej ramach ukraińscy artyści wystąpili już m.in. w siedzibie Zespołu „Mazowsze” oraz w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Toruniu i Szczecinie. W Opolu, do udziału w koncercie, słynny Narodowy Balet Ukrainy zaprosił chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Artyści wystąpili jako gość specjalny, wzbogacając niezwykły koncert „Virskiego” polskim folklorem. Ukraiński taniec i ludowy śpiew „Śląska” znakomicie współgrały na jednej scenie. Opolska publiczność wysłuchała popularnych pieśni z repertuaru Zespołu: „Karolinki”, „Szła dzieweczka”, „Jaśkowej śpiwki” i „Ondraszka”. Wspaniałe połączenie dwóch narodowych kultur, dwóch folklorystycznych żywiołów i temperamentów, wzbudziło aplauz publiczności. Chór „Śląska” oklaskiwali także sami artyści Zespołu „Virski”.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsze spotkanie obu Zespołów. Dokładnie 3 lata temu, w listopadzie 2014 roku, Narodowy Balet Ukrainy „Virski” przebywał z wizytą w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie. Goście zwiedzili wówczas zespół pałacowo-parkowy, spotkali się z Dyrekcją i artystami Zespołu „Śląsk”. Był czas na bliższe poznanie, rozmowę o pracy artystycznej i wymianę wspólnych doświadczeń scenicznych.

Narodowy Balet Ukrainy „Virski” wywodzi się od pierwszego na Ukrainie zespołu tańca folklorystycznego, założonego  w 1937 roku przez tancerzy: Pavlo Virskiego i Nikola Bolotova. Rozwój Zespołu był bardzo dynamiczny, Zespół szybko zdobywał międzynarodową sławę prezentując wspaniałe choreografie ludowych tańców, które w niezwykły i niepowtarzalny sposób przedstawiały tradycję i piękno Ukrainy, łącząc folklor z akrobatyką i tańcem klasycznym. Szybko został zauważony i doceniony na świecie, czego efektem są liczne nagrody i wyróżnienia. Narodowy Balet Ukrainy „Virski” odwiedził ponad 70 krajów, każdy ich występ to koncert radości, artystycznej ekspresji i żywiołowości - zawsze na najwyższym poziomie. W stałym programie zespołu są choreografie ludowych tańców: „Hopak”, „My z Ukrainy”, „Sestry”, „Lalki” i wiele innych układów, które zawsze wzbudzają podziw i euforię widzów. Od 1980 roku do dziś, dyrektorem Narodowego Baletu Ukrainy „Virski” jest Myroslav Vantuch.

W ramach tegorocznej trasy po Polsce, Narodowy Balet Ukrainy „Virski” będzie koncertował do 18 listopada. Wystąpi jeszcze w Rzeszowie, Łodzi i Suwałkach. Życząc Baletowi „Virski” wspaniałych sukcesów podczas polskiej trasy koncertowej, mamy nadzieję na jeszcze nie jedno, artystyczne spotkanie w przyszłości. (AK)

Powrót