VIII Warsztaty Doskonalące dla Instruktorów Tańca i Tancerzy03 Kwietnia 2017

Od 31 marca do 2 kwietnia, odbywały się w siedzibie Zespołu „Śląsk”  kolejne Warsztaty Doskonalące dla Instruktorów Tańca i Tancerzy. Ich ósma edycja była poświęcona folklorowi Górali Spiskich.

Warsztaty poprowadziła pani Maria Wnęk, instruktor, folklorystka, specjalistka od tańców Górali Spiskich. Pani Maria pracuje z zespołami ludowymi. Komponuje dla nich tańce, pisze scenariusze i reżyseruje przedstawienia. Jest etnografem z zamiłowania, zbiera stare stroje, pamiątki, piosenki i melodie na całym Spiszu. Posiada wiele eksponatów z XIX wieku, na których się wzoruje, szyjąc i projektując stroje dla potrzeb zespołów regionalnych. Jest również plastykiem i sama przygotowuje scenografię i dekorację do przedstawień. Oprócz tego zajmuje się też gwarą spiską, jest autorką wierszy pisanych gwarą oraz dekoratorką wnętrz.

Korzystając z bogatego doświadczenia i pasji pani Marii Wnęk, uczestnicy warsztatów - przy akompaniamencie spiskiej kapeli - uczyli się autentycznych tańców Górali Spiskich, poznali także charakterystyczne dla tego regionu stroje i muzykę. Celem trzydniowych zajęć było doskonalenie umiejętności praktycznych tańca ludowego i pogłębienie wiedzy teoretycznej na temat folkloru Górali Spiskich. Warsztatowe spotkanie w Koszęcinie to także znakomita okazja do wymiany poglądów na temat folkloru w Polsce, roli tradycji i tego w jaki sposób można ją zachowywać i przekazać następnym pokoleniom.

Tradycja warsztatów doskonalących ma już 4 lata. Pierwsza edycja odbyła się w grudniu 2013 roku, nauka obejmowała wówczas taniec i śpiew kurpiowski. Sukces tych zajęć zrodził zapotrzebowanie na kolejne edycje, w ich ramach uczestnicy poznawali m.in. folklor taneczny Krakowiaków Wschodnich i Orawy, tańce łemkowskie czy tańce górali Beskidu Żywieckiego.

Koordynacja Warsztatów Doskonalących dla Instruktorów Tańca i Tancerzy: Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej. (AK)

Powrót